Lugano

English flagFor a while, I was not able to travel because of classes, projects, and exams. As soon as all of them had finished, I was eager to travel with my friends. One morning, I received a message, “We’ll go to Lugano, do you want to join?”. Without thinking for a second, I tagged behind Sandro who is a Georgian friend, and Nursen who is a Turkish friend. I heard Lugano before but I was prejudiced. I don’t like the cities with natural beauty, instead, I like cities with history. I’ve been in Como, which is a lake in North Italy, while all my friends were amazed by it, I was like “okay, it’s just a lake..”.

 

Turkish flagUzun zamandır dersler, projeler, sınavlar yüzünden gezemedim. E tabi haliyle çatladım. Sınavlar bittiği gibi de arkadaşlarımın peşine takıldım. Bi sabah mesaj geldi, Lugano’ya gideceğiz gelmek ister misin diye. Ben de çok düşünmeden Sandro ve Nurşen’in peşine takıldım.Lugano’yu duymuştum tabi ama biraz önyargılıydım. Doğası güzel olan yerlerden çok tarihi özellikleri olan yerleri daha çok seviyorum.  Daha önce de İtalya’nın kuzeyinde bir göl olan Como’ya gittim, herkes çok beğenirken benim tepkim “göl işte..” olmuştu.

English flagWe bought our tickets with Flixbus , if you are not traveling in long distance, its prices are pretty economic. After an hour and 15 minutes, we arrived Lugano. It was my first time passing through the border on a bus. I would think there will be lots of controlls, we took our passports with us. However, we didn’t even have to stop. It is a weird place. It is in Switzerland and it is by the Italian border. So you might think they speak German, not Italian. But actually all advertisements, menus in restaurants were in Italian and also people were speaking Italian!

Turkish flagBiletlerimizi Flixbus ile aldık, eğer uzun yol gitmiyorsanız gerçekten çok avantajlı fiyatları var. 1 saat 15 dakika süren yolculuk sonrası Lugano’ya ulaştık. Ben ilk kez sınırdan geçtim otobüsle. Sanıyordum ki acayip kontroller var falan, pasaport vs herşeyi alıp öyle çıkmıştık yola. Durdurmadılar bile. Lugano çok garip bi’ yer. İtalya ve İsviçre sınırında yer alıyor, teknik olarak İsviçre’de. Ama bütün reklamlar, menüler vs İtalyanca. Hatta neredeyse herkes İtalyanca konuşuyordu.

13169883_10154036872836826_1692387660_o

English flagLugano is really a small place. I don’t know how people living there spend their time because even at 18.00 almost no one was on the streets. Even some restaurants were closed after 18.00.. It was like a small village. When it is like that, one wonders how this city is creating wealth for people living in it. After a little research, we found out that they create wealth with trade, finance and ,not surprisingly, tourism. Here is a surprising information: Lugano is the number 3 finance city of Switzerland. By the way, the first Eurosivion was held in Lugano in 1956.

Turkish flagLugano gerçekten çok küçük bir yer. Sürekli orada yaşayanlar nasıl zaman geçiriyorlar bilmiyorum. Saat 18.00’da hayat neredeyse durmuştu. Belli saatlerde restorantlar yemek bile vermiyor. Böyle garip, köy gibi bir yerdi. Böyle küçük bir yer olunca haliyle insan merak ediyor bu şehir nasıl geçiniyor diye. Çünkü ilk bakışta çok dikkat çeken bir şey yok. Biraz araştırdığımızda şehrin geçim kaynaklarının ticaret, finans ve turizm olduğunu öğreniyoruz. Hatta şaşırtıcı bir bilgi: Lugano İsviçre’nin 3. finans şehriymiş. Bu arada ilk Eurovision şarkı yarışması da 1956’da Lugano’da yapılmış.

English flagAlthough it is a small city, the public transport is really developed. There are buses that go all around the lake. Lugano is a clean and a neat city. The people living there are also very kind.

Turkish flagKüçük bir şehir olmasına rağmen toplu taşıma feci gelişmiş. Sürekli otobüsler geçiyor ve gölün her yerine ulaşım bu şekilde sağlanıyor. Çok düzenli ve temiz bir yer Lugano. İnsanları da kibar.

English flagSo what did we do in Lugano in a day? As soon as we got off the Flixbus, we found a public bus to go by the lake. We got off from that bus at train station, we took a lot of stairs to go down to city and we arrived the historical part of Lugano. Narrow streets, interesting shops and lots of restaurants welcomed us. Since we are addicted to the internet, we looked for a place where we can eat and use wifi. We went to the best McDonald’s that I’ve ever seen in my life. It was a McDonald’s with a lake view.

L2

Turkish flagPeki bu şehirde bir günde biz neler yaptık? Otobüsten iner inmez başka bir otobüse binip hemen göl kenarına gitmeye çalıştık. Otobüs bizi tren garına getirdi, bir sürü merdiven inip şehrin tarihi kısmına indik. Daracık merdivenli sokaklar, ilginç dükkanlar ve bir sürü restorant karşıladı bizi. İnternet bağımlıları olduğumuzdan wifi olan bir yer aramaya başladık. Ve hayatımda gördüğüm en güzel McDonald’s a gittik. Göl kenarında muhteşem manzaralı bir McDonald’s.

English flagAfter McDonald’s, we decided to walk by the lake. Sandro took us to a park, to see “the Door to Heaven”.

Turkish flagMcDonald’s sonrası göl kenarında yürümeye karar verdik. Sandro bizi bir parka doğru götürdü, “Cennete Açılan Kapı”‘yı görmeye.

L3

English flagAfter the park, we continued walking, towards Mountain Bré. It is approximately 950m high and known as the sunniest mountain of Switzerland. You can go to the top of the mountain by funicular. However, I advise you to go there before 17.00 because afterwards, it is closed.

Turkish flagPark sonrası yürümeye devam ettik. Bré dağı’na doğru. Bu dağ yaklaşık 950 metre ve İsviçre’nin en güneşli dağı olarak biliniyormuş. Teleferik ile çıkabiliyorsunuz buraya. Ama mutlaka 17.00’dan önce gidin çünkü bu saatten sonra kapanıyor.

L4

 

English flagBy the way, Flixbus drops you off in a weird place where there is no bus station. We did not look around when we first arrived to Lugano so when we were heading back to take the bus, we couldn’t find it. We ran around and we thought we’ll miss our bus. But then, we saw a group of Asians and they were also waiting for the same bus, so we relaxed.

Turkish flagBu arada Flixbus biraz saçma yerde bırakıyor. Öyle otobüs garı falan yok yani. Biz de inince çok dikkatli bakmadığımız için dönüşte çılgınlar gibi otobüs aradık. Sağa sola koşturduk, kaçırıcaz sandık otobüsü. Ama sonra zaten bir grup Asyalı da bekliyordu onlara sorunca anladık doğru yerde olduğumuzu.

English flagDo I advise you to go to Lugano? If you have time, if you think you’ll not have the chance to go there later, if it is important for you to see a place where you haven’t seen yet, I think you should go and see Lugano.

Turkish flagLugano’ya gitmeyi önerir miyim? Zamanınız varsa, bi daha gelmeyeceğinizi düşünüyorsanız, dünya üzerinde hiç görmediğiniz bir noktayı daha görmek sizin için önemliyse bence gidin görün.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s