Ethiopian Food! / Etiyopya Yemeği!

 

English flagThis week, I was very sick. So I didn’t want to go out much. But, when Laura told me about the plan, I said why not and we went to a Ethiopian restaurant. Yes, Ethiopia! 😀 If you every come to Milan, you should definetely go to that place.

Turkish flagBu hafta griple geçti. Aslında hiç keyfim yoktu ama Laura plandan bahsedince neden olmasın dedim ve kızlarla Etiyopya yemekleri yapan bir restorana gittik. Evet, Etiyopya! 😀 Eğer yolunuz Milano’ya düşerse kesinlikle gitmelisiniz.

12570884_10153749301116826_559292165_n

English flagThe most surprising thing at the restaurant was, there were not fork and knife. You were supposed to eat with your hands! For almost 5 minutes, I was like ” What?! How will we eat?”. And then friends told me that I need to eat with a special kind of bread that they bring. In English, it is called “phyllo dough” but it looks a bit different. I don’t know it’s original name. You need to take a piece from it and you need to use it to pick up food. It’s really difficult. For a person like me who is too lazy to eat and who gets tired while eating, it was very very very difficult to be patient enough to eat it. So what did we eat? As soon as we find a table, the waitress came and told us what they cook that night. She said they have a menu with meat and also a menu with vegetables. I don’t like eating meat with big slices. I only like minced meat so I preferred vegetables while the others wanted meat. We were 4 so the waitress brought us a big plate (for 4). Half of it was vegetarian while the other part is with meat. I tasted also meat and it was great! It was one of the best meat I’ve eaten. On the sides of our big plate, there were vegetables and couscous. After dinner, we drank a kind of special tea.

12540150_10153749301081826_1807840789_n

Turkish flagEtiyopya restoranında en çok şaşırdığım şey çatal-bıcak olmaması oldu. “Nasıl yani?! E nasıl yiyeceğiz?” diye 5 dakika falan geçirdim. Sonra dediler ki bak bu yufka-ekmek, bundan kopar, yemeği bununla toplayarak ye. Benim gibi yemek yemeye üşenen, yemek yerken yorulan biri için baya büyük bi mücadele oldu o yemeği yemek. Peki ne yedik? Oturduğumuz anda bir garson gelip yemekleri saymaya başladı. Ben et sevmediğimden, çok incelediğimden vejeteryan menü istedim. Sonra 4 kişilik ortaya bir tepsi geldi, yarısı vejetaryan menüydü, yarısı da etli. Ben hayatımda böyle güzel et yemedim. Nasıl güzel sosluydu. Tepsinin ortasında asıl yiyecekler vardı yani bi kısmında sebzeli bir yemek, bir kısmında da et vardı. Tepsinin kenarlarında da kuskus, sebze gibi şeyler vardı. Yemek sonrasında da güzel bir çay içtik.

tea

English flagIf you ever go to Milan, I strongly suggest this place. They’ve told me on weekends, it’s really crowded. I’m not sure if they reserve a table. It’s better if you call before you go.

Turkish flagMutlaka öneriyorum eğer yolunuz Milano’ya düşerse. Haftasonu çok kalabalık oluyormuş. Rezervasyon yapılıyor mu bilmiyorum. Gitmeden bi aramanızda yarar var.

Harita.JPG

English flagThe name of the restaurant is Warsa. You can see it’s place on the map, below. On their website, there are some photos and you can see it’s perfect decoration. Also you can check the comments here: Tripadvisor.

Turkish flagRestoranın ismi Warsa. Haritadaki yerini de aşağıda görebilirsiniz. Websitelerinde resimler de var. Restoranın dekorasyonu çok güzel. Restoranla ilgili yorumlara da buradan bakabilirsiniz: Tripadvisor.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s