Italian way of making coffee

Turkish flagMerhaba! Uyandığı anda, yemekten sonra ya da herhangi bir zamanda kahvesiz yapamayanlar için önceki yazımda da söylediğim gibi Moka ile kahvenin nasıl yapıldığını anlatacağım. Tabii ki çok doğru şekilde yaptığımı düşünmüyorum, blogu okuyan İtalyan arkadaşlarımın mutlaka yorum kısmına ekleyeceği şeyler olacaktır.

English flagHello! For my readers who like drinking coffee in the morning, after meals, or whenever they like, as I said on my previous post, today I am telling you how to make coffee with Moka. Of course, I don’t think I am doing it perfectly, but anyways, I like my coffee 🙂 I hope my Italian friends who read this blog will comment below if I have some mistakes.

c2d7f7508eb5c5e48fb77198e8e8a15f

Turkish flagİhtiyacımız olanlar: Moka pot, Kahve (Nescafe değil), Su.

English flagWhat we need: Moka pot, Coffee, water

 

mokapot
Moka Pot

Turkish flagKahve olarak ben Lavazza ‘nın Qualita Rossa‘sını tercih ettim. Çok sert değil fakat aroması çok güzel. Ayrıca moka pot ile yaptığınızda bütün evi mükemmel kahve kokusu sarıyor.

English flag I bought Lavazza‘s Qualita Rossa. It is not that strong, it’s easy to drink. The taste, the aroma is perfect. By the way, when you make that coffee with Moka pot, the smell fills the house.

12476246_10153723064941826_1595384765_n

Turkish flagŞimdi adım adım kahvemizi yapmaya başlayabiliriz. Moka potla yaptığınız kahve çok fazla olmuyor. Genelde espresso boyutlarında olacaktır, zaten tek başına içince çok sert gelebilir. Ben genelde biraz sütle karıştırıyorum, daha güzel oluyor.

English flag Now we can start making our coffee. The amount of coffee will not be much when you use Moka pot. Its size is usually like an espresso (the real one), if you drink it without adding milk, it will be too strong. I usually mix my coffee with milk so it tastes better and I have a bigger coffee.

malzeme

Turkish flagÖnce suyumuzu moka pot’un alt kısmına güvenlik vanası denilen yere kadar koyuyoruz. Aşağıdaki fotoğrafta sarı olarak gözüken şey güvenlik vanası 🙂 Daha fazla doldurursanız su çok hızlı yukarı çıkar ve kahveniz çok ısınmaz.

English flagFirstly, we pour water to bottom of the Moka pot till safety valve without exceeding it. If you pour more, the water will mix with coffee so soon and we won’t have a hot coffee. It needs time 🙂

su

 

Turkish flagDaha sonra moka pot’un alt kısmının üstüne filtre kısmını ekliyoruz. Ve kahvemizi buraya koyuyoruz. Tamamen doldurmak önemli, fakat kesinlikle bastırmıyoruz. Aralarda hava kalmalı ki alttaki su filtredeki kahveyi demleyerek yukarı çıkabilsin.

English flag Secondly, we put our filter on the bottom of the Moka pot and we add coffee to the filter without pressing it. There should be some bumps so water will come out to the upper part of the Moka pot.

Turkish flagDaha sonra Moka pot’un alt kısmını ve üst kısmını döndürerek sıkıca kapatıyoruz. Kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

English flag Then, we close the Moka pot tightly and place it on a slow fire.

Turkish flagBir kaç dakika sonra Moka pot’umuzda ufak ufak hareketlenmeler olacak. Moka pot’un altındaki su, kahveyi demleyip, moka pot’un üstüne doğru çıkacak. Bu işlem 2-3 dakika sürebilir. Yukarı çıkan kahve bittiğinde, yani daha fazla kahve çıkmadığında Moka pot ocaktan alınmalı. Gereksiz kaynama olmamalı ki kahvemizin aroması yerinde olsun.

English flag After few minutes, there will be some voices coming from our Moka pot. That means brewing. It might last for 2-3 minutes. When there is no more coffee coming out, you should take the Moka pot from fire. It should not boil without coffee because it changes the aroma.

kaynama

Turkish flagVeee kahvemiz hazır!

English flag Here’s our coffee!

fincan

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s