Beach time! / Sahil zamanı!

English flag Here comes the July and we can say it’s already mid-summer. Thus, I’ll talk about the most beautiful beach I’ve ever seen in Turkey: Iztuzu. It’s a famous beach worldwide with its caretta carettas. Iztuzu is located in Dalyan, Mugla. Dalyan is a small town in the southwest of Turkey. Besides caretta carettas, mud baths and rock tombs are also located in Dalyan. I haven’t visited mud baths, but tourists told us it’s an interesting experience. In Dalyan, I’ve spent my time on the beautiful beach: Iztuzu.

dalyan-harita

Turkish flag Temmuz sonunda geldi, neredeyse yazın ortası da diyebiliriz. O yüzden sana bu sıcak havalarda bir plaj önerisi yapmalıyım diye düşündüm. Türkiye’nin en güzel sahili: İztuzu. Dünya çapında caretta carettalarla yani deniz kaplumbağalarıyla ünlü. İztuzu Dalyan yani Muğla’da bulunuyor. Dalyan ayrıca caretta carettalar dışında çamur banyoları ve kaya mezarları ile de ünlü. Ben çamur banyolarına gitmedim ama turistler çok övmüşlerdi. Çamura bir sürü insanın girdiği düşüncesi ve sıcak hava benim hoşuma gitmedi. 🙂  Ben de sahilde geçirdim zamanımı.

IMG_7220

English flag Iztuzu is a long beach (almost 4.5 km). In front of the beach, the Medittarrenean waits you and behind the beach, Dalyan river is waiting for you. The sea is really clean and safe to swim. It’s sometimes wavy, but it’s fun. 🙂  You can reach the beach either by boats or bus service from Dalyan. The price is same for both. It was 5 TL last summer. The beach is free, but you pay money like 10 TL only if you want an umbrella and a sunbed. There is a café where you can have your lunch and buy your refreshments. I have carried Coca-Cola to the beach, but it doesn’t worth. It’s the same price in the café. Unlike many other beach cafés, it’s not expensive.

IMG_7202

Turkish flag İztuzu yaklaşık 4.5 km uzunluğunda bir plaj. Plajın ön tarafında Akdeniz, arka tarafında da Dalyan nehri var. Deniz gerçekten son derece temiz ve güvenli. Sahil de öyle, şimdiye kadar hiç olayın olmadığını söylediler. Plaja teknelerle ya da dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. İkisi de Dalyan’da aynı yerden kalkıyor. İkisinin de ücreti aynı, geçen sene 5 TL idi. Plaja giriş bedava ama eğer şemsiye ve şezlong isterseniz 10 lira civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Plajda ayrıca bir café var, öğle yemeğinizi burada yiyebilir içeceklerinizi buradan alabilirsiniz. Taşımaya değmez. Biz Dalyan’daki Migrostan kutu kolaları taşımıştık ama cafede fiyatlar uygun ve boşuna yük etmiş olursunuz, bizim gibi yapmayın. 🙂 Bir çok sahil cafesi gibi tuzlu değil fiyatlar.

English flag The beach is the breeding area for sea turtles. They are in the endangered animals list so the beach is strictly protected since 1988. Between 20.00 and 8.00, the beach is closed because there should not be any voice and light at night for caretta carettas. I think it’s so sad because the little caretta carettas are hunted by other animals in the forest.  Also, I was thinking female sea turtle awaits the little ones for them to reach the sea, however, I learned that her only job is to produce eggs. It’s not a mother-child relationship like we are also familiar with dogs, cats etc. Also in the day time, dogs and vehicles are not allowed to enter the beach. There are nets on the nests to protect the eggs. Having shower with shampoos etc is strictly banned because chemicals can harm the turtles.

IMG_7337

Turkish flag Sahil sadece bizim eğlence alanımız değil, aynı zamanda deniz kaplumbağalarının da üreme alanı. Deniz kaplumbağaları nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde ve plaj da 1988 yılından beri korunuyor. Mesela akşam saat 8 ile sabah saat 8 arası plaja giriş yasak çünkü ışık ve ses olmaması gerekiyor gece. Nedenini sorduğumuzda da yumurtadan çıkan kaplumbağaların yapay ışığı ay ışığı sanıp yollarını kaybetmesi olarak açıkladı görevliler. Bu da çok üzücü bence çünkü yollarını kaybeden yavru kaplumbağaları başka hayvanlar yiyormuş. Ayrıca ben dişi kaplumbağa yavrularını en azından denizde bekler sanıyordum ama beklemiyormuş. Tek işi yumurtlamakmış, üzücü geldi bana biraz. Plaja gün içinde kedi köpek getirilmesi de yasak. Araçların da girişine asla müsade edilmiyor. İçlerindeki kimyasalın doğayı bozmasından dolayı şampuan, sabun gibi maddeler de yasak plajda.

IMG_7335

English flag On the beach, you can visit also Captain June’s Hut. Captain June is the lovely protector of the caretta carettas. She has been fighting for them for over 30 years. Near the hut, there’s a caretta caretta hospital with injured sea turtles. You can visit the hospital and learn how they are hurt by people. When you visit Iztuzu, you can easily understand how humans are hurting nature and how humans should stay away from that beautiful natural place. There are boat tours to see the caretta carettas in Dalyan. The captain of the boat gives blue crab to the caretta caretta, so tourists can see it and take photos. At the hospital, there were many sea turtles that were hurt like this. The hospital and volunteers that are working to protect the beach needs money, in the hut there’s a little shop where you can buy souvenirs. So please don’t buy any in Dalyan (center) but purchase them from the Captain June’s Hut so that you also support the endangered sea turtles. I bought a lovely necklace from the shop which was cheaper than the ones in the center of Dalyan. Follow https://twitter.com/DalyanTurtles to keep up with the latest news. You can visit http://www.dalyanturtles.com/ for further information.

IMG_7300

Turkish flag Sahilde Kaptan June’un kulübesini de ziyaret edebilirsiniz. Kaptan June, caretta carettaların koruyucusu, onlar için 30 yıldan uzun süredir savaşıyor. Kraliçe Elizabeth’ten ödülleri var. Kulübenin yanında bir de caretta caretta hastanesi var. Hastaneyi ziyaret edebilir ve deniz kaplumbağalarına insanlar tarafından nasıl zarar verildiğini görebilirsiniz. Dalyan’da kaplumbağa turları var. Teknelerle açılıyorsunuz, mavi yengeç sarkıtılıyor denize ve kaplumbağa da onu yemek için tekneye yanaşıyor. Hastanedeki kaplumbağaların bir çoğu bu şekilde yaralananlar. Hastane ve orada çalışan gönüllülerin paraya ihtiyacı var, devlet desteği olmadığı için her şey çok maliyetli. Kulübenin içinde bir de hediyelik eşyalar var. O yüzden lütfen hediyelik eşya kolye vs Dalyan merkezinden değil de sahildeki kulübeden alın. Ben çok tatlı kaplumbağa şeklinde bir kolye aldım. Dalyan’da da aynısını görmüştüm ama buradaki daha uygun fiyataydı ve daha güzeldi. Dalyan ve caretta carettalarla ilgili son haberler için https://twitter.com/DalyanTurtles adlı hesabı takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için de http://www.dalyanturtles.com/  ‘u ziyaret edebilirsiniz.

IMG_7336

ezgi name

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s