Pizza, Coffee and Pasta! Wait for me! / Pizza, kahve ve makarna! Bekleyin beni!

Turkish flag Merhaba! Yakında İtalya’yı da blogumuzdan okuyabileceksin. Çünkü Master yapmaya Milano’ya gidiyorum! Cattolica Üniversitesinde İşletme masterı yapacağım. Tam 1 yıl! Belki de daha uzun kalırım, belli mi olur? =)Hem heyecanlı hem mutlu hem stresliyim, doğal diyeceksin gerçi. Master için 2 okul seçeneğim vardı bunlardan biri Barcelona’da diğeri Milano’da. Ben de Milano’yu seçtim, eğitimi daha iyi geldi. Ama bu aralar biraz kararımdan pişman olur gibiyim çünkü Milano’da ev bulmak tam bir kabus. Türkiye’deki İtalyan konsolosluğu da ayrı bir hikaye, henüz sadece telefonda muhattap olmama ragmen bezdirdiler. Vize için IDATA diye bir yerle anlaşmalılar ve o ajans yaklaşık 3 gündür telefonlarıma çıkmamakta ısrar ediyor. Dün en son ev bulmaktan umudumu kesmişken bir arkadaşımın ilanını gördüm, arkadaşı ev için birini arıyordu. Ev çok super değil, oturma odasından bozma bir odam olacak. Minik bir balkonu var. Yatak değil de açılabilir bir koltuk var. Muhtemelen kıyafetlerimi de vitrine yerleştirmem gerekicek. Ama daha kötü evler daha yüksek fiyatlara olduğu için ben de bu evle idare etmeye karar verdim. İşte Milano’nun en büyük problemi bu: KÖTÜ EV,YÜKSEK FİYAT.

Heyecanımı seninle de paylaşayım dedim. Eğer Milano’ya daha önce gitmişsen, duymuşsan gidenleri, bana ufak tüyolar verirsen sevinirim.=)

English flag Hello! You’ll be able to read my posts about Italy very soon because I’m going to Milan for Master’s degree! I’ll be studying in Universite Cattolica as a business student. For 1 year! And maybe I stay longer =) I’m excited, happy, and also very stressed; you’ll probably tell me that it’s normal. I had two options for Master’s, one them is in Barcelona and the other one is in Milan. I chose the one in Milan because its education level seems better. However; I’m about to regret. The reason is the accommodation problem. It’s like a nightmare of all the students going to Milan. The Italian embassy in Turkey is another story, although I ‘ve talked them only by phone, they have sickened me. The embassy has an agreement with an agency called IDATA and that agency is not capable of answering my phonecalls since 3 days. Yesterday, whenI lost my hopes about finding a home in Milan, on Facebook I saw an ad of my friend about a house in Milan. she was looking for a housemate. It’s not a super one , I’Il have a room that’s actually a living room. It has a little balcony . And I’ll probably put my clothes inside the glass case in that room. HAHA! However , I liked that house because it’s cheap and in milan, there are a lot of bad conditioned houses for realy a lot of money and mine is way better than those ones. So, here’s the biggest problem of Milan that I’ve learnt before my arrival: EXPENSIVE BAD HOUSES.

I wanted to share my excitement with you=) If you’ve been in Italy, especially in Milan, or if you’ve heard stories about Milan, please do not hesitate to share it as a comment =)

ezgi name

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s