Top 5 Spanish food to try / En iyi ilk 5 İspanyol yemeği

English flag When you think about Spain, the Spanish food immediately comes to your mind such as paella, tortilla and so on. No need to mention about the fresh vegetables and fruits. So I prepared a list for you with my 5 favorite dishes in Spanish cuisine. You can find those food in everywhere for every budget, no need to pay a lot. You can find a gazpacho even in a small town with few restaurants. So here’s my list for you, please feel free to comment about the topic, this is my list so I want to know your list too!

Turkish flag İspanya denince ilk aklımıza gelen şeylerden biri de paella, tortilla ve daha niceleri olan İspanyol yemekleridir. Tabii ki taze sebzelerinden ve meyvelerinden ayrıca bahsetmeye gerek bile yok. O yüzden size en sevdiğim 5 İspanyol yemeğinin olduğu bir liste hazırladım. Listedeki yemekler pahalı yemekler değil ve her yerde bulunabilir, bu güzel yemekleri yemek için çok para hacamaya gerek yok yani. Mesela listedeki gazpacho ‘yu az restorant bulunan küçük İspanyol kasabalarında bile bulabilirsiniz. Aşağıda okuyacaklarını benim listem, lütfen siz de konuyla ilgili yorum yapıp benimle en sevdiğiniz İspanyol yemeklerini paylaşın.

English flag 1-Tortilla Española

This is my favorite food especially for breakfast. You can find it in all cafes and bars and even in supermarkets with those little packages. I usually buy those little packages and heat them in microwave. There are olive oil, potatoes, onion, eggs and salt in tortilla. It’s very easy to cook. For the instruction please visit http://www.foodnetwork.com/recipes/tortilla-espanola-spanish-omelet-recipe.html. Tortilla is not an expensive food and what goes best with tortilla is of course: beer!

Turkish flag Tortilla Española

Bu benim özellikle kahvaltıda yemeyi en çok sevdiğim İspanyol yemeği. Biraz bizim omletlere benziyor. Bu yemeği hemen hemen bütün cafelerde, restorantlarda bulabilirsiniz. Hatta süpermarketlerde bile küçük paketler halinde, vakumlanmış olarak satılıyor, gayet de uygun fiyatlı. Ben genelde süpermarketlerden alıp mikrodalgada ısıtıyorum. İçinde zeytinyağı, patates, soğan, yumurta ve tuz var. Evde kendiniz yapmak isterseniz tarifi de kolay. Bu linkte bulabilirsiniz http://www.foodnetwork.com/recipes/tortilla-espanola-spanish-omelet-recipe.html. Pahalı bir yemek değil, eğer birayı seviyorsanız birlikte çok güzel gidiyor.

tortilla espanola ile ilgili görsel sonucu

English flag 2-Chocolate con Churros (Churros with Chocolate)

When I was a student in Universidad Pontificia Comillas de Madrid, my teacher once told me that young people eat churros after party around 5 in the morning because they think churros minimize the amount of alcohol in their blood. If you ask me where to eat the best churro con chocolate in Madrid, I’d say Chocolateria de San Gines. It’s close to Sol and Plaza Mayor. Churros are made of fried dough and tastes lilke a crispy stick. Don’t worry, it’s really light and yes although it’s light it has lots of calories! And here comes the chocolate part. Chocolate is not inside the churro, it is served with churro. It’s a cup of hot, delicious chocolate. You need to dip the churro to chocolate for it to be really delicious.

Turkish flag Chocolate con Churros (Çikolatalı Churro)

Madrid Pontificia Comillas Üniversitesi’nde öğrenciyken bir hocamız churro’yu gençlerin genelde partilerden sonra sabaha karşı eve gitmeden yediklerini çünkü churro’nun kandaki alkol oranını azalttığını söyledi.Bana sorarsanız, Madrid’de en iyi churro Chocolateria de San Gines’te yenir. Sol’e ve Plaza Mayor’a yakın, zaten turist olarak gidiyorsanız bu iki yere mutlaka uğrarsınız. Churro kızarmış hamurdan yapılıyor ve çıtır çıtır oluyor. Bizdeki hamur kızartmasının biraz tatlısı. Hafif bir atıştırmalık ama tabii ki acayip bir kalori kaynağı! Çikolatalı Churro demiştik, çikolata churro’nun içinde değil yanında sıcak olarak servis ediliyor. Sıcak çikolata gibi, çok ağır olmayan bir kıvamda. Churro da bu sıcak çikolataya batırılarak yeniyor.

churro

English flag 3-Paella

Paella is really popular in Spain that you can find it in most of the restaurants in all cities. Short grain rice which is grown in Valencia is the main ingredient. The rice is yellow and cooked with saffron. The types of paella vary from region to region in Spain. 4 main Paella types are paella Valenciana, paella de Marisco, paella mixta, and paella vegetariana. Paella Valenciana has born in Valencia as it can be understood from its name. Main ingredients are chicken and pork. Paella de Marisco is made by seafood ( calamari, clams, mussels etc. ). Paella Mixta is made of meat and seafood. Paella Vegetariana is made of vegetables. If you ask my favorite, I’d say Paella de Marisco. It’s really delicious.

Turkish flag Paella

Paella, İspanya’da çok popüler ve hemen hemen her şehirde bir çok restorantta bulunur. Kullanılan pirinç Valencia bölgesinde yetiştiriliyor. Pirinç sarıdır ve safranla pişirilir. Paella çeşitleri İspanya’nın bölgesine göre değişiklik gösterir. 4 ana çeşit: paella Valenciana, paella de Marisco, paella mixta, and paella vegetariana’dır. Paella Valenciana, Valencia’ya özgüdür, tavuk ve domuz etinden yapılır. Eğer domuz eti yemiyorsanız koymamalarını söylemeniz yeterlidir. Paella de Marisco deniz ürünlerinden yapılıyor. Paella Mixta da ilk ikisinin karışımı yani hem et hem deniz ürünleri bulunuyor. Paella Vegetariana da sebzelerden yapılıyor. Benim favorim Paella de Marisco. Cidden çok lezzetli. Dİğerleri tavuk-pilav ya da sebzeli pilav gibi, çok da değişik değil aslında.

paella

English flag 4-Gazpacho

It’s a cold soup made of raw vegetables. It belongs to the Andalusia part of Spain. It is the main food in hot cities like Sevilla and Granada. It’s refreshing in hot summers. I’m not a big fan of it; however, my friend really likes this soup that’s why it’s included to my list. For the recipe please check: http://www.foodnetwork.com/recipes/gazpacho-recipe.html.

Turkish flag Gazpacho

Çiğ sebzelerden yapılan soğuk bir çorba. İspanyanın Andalusia bölgesine ait. Sevilla ve Granada gibi sıcak havasıyla ünlü şehirlerde çok popüler. Sıcak yaz günleri için serinletici bir çözüm. Ben çok sevmiyorum ama arkadaşım baya sevmişti bu yüzden listeme de eklemek istedim. Tarifine buradan bakabilirsiniz: http://www.foodnetwork.com/recipes/gazpacho-recipe.html.

gazpacho ile ilgili görsel sonucu

English flag 5-Patatas Bravas

It’s made by potatoes. It’s usually served as tapas (small portion of patatas bravas that’s offered with beer). When I first heard about it, I couldn’t understand what’s so special about patatas bravas. I first tasted in  Parque Del Retiro (Madrid) and I loved it. The sauce on potatoes is very delicious.

Turkish flag Patatas Bravas

Patatesten yapılır. Genelde tapas olarak servis edilir. Tapas da içkinin yanında küçük porsiyonlarda verilen yemeklere deniyor. Bizdeki mezeler gibi. Ben Patatas Bravas’ı ilk kez Madrid’de Parque Del Retiro’da denemiştim ve çok sevmiştim. Patatesin üstündeki sos da ayrıca lezzetli.

patatas bravas ile ilgili görsel sonucu

English flag This is my whole list for you. Please feel free to write your top 5 as a comment. We’re open to all comments.

Turkish flag Benim listem bu. Lütfen sizde en sevdiğiniz/denemek istediğiniz 5 İspanyol yemeğini bizimle paylaşın. Bütün eleştirilere, yorumlara açığız.

ezgi name

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s